top of page
markatescili.jpg

Yurt Dışı Tasarım Tescili

 

Yurt dışı tasarım tescili, tıpkı marka ve patent tescilleri gibi tasarımları uluslararası alanda da güvence altına alan bir girişimdir. Tasarım tescili belgesi sayesinde bir firma ya da birey tarafından oluşturulan tasarımların hakları korunmuş olacaktır. Bu ayrıcalık tasarımın eşsiz ve tamamen yeni olması sonucu elde edilebilen bir ayrıcalıktır.

Yurt dışı tasarım tescili, çeşitli ülkelerin tescil ofislerine başvuruda bulunarak yapılabilir. Fakat bunun yanı sıra bazı protokollerin Türkiye anlaşmaları gereğince çeşitli tescil uygulamalarından da faydalanılması mümkündür. ONKA PATENT firması da tescil başvurusu ve sonrasındaki tüm süreçlerde uzmanlık hizmeti sunan bir firmadır.

Tasarım Tescili Nedir?

Endüstriyel tasarım tescili, tamamen yeni olan ve ticari alanda kullanılması düşünülen tasarımların haklarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ülkemizde tasarım tescili alanında muhatap alınacak kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Bu kuruma yönelik tescil başvurusunda bulunulması ile birlikte ilgili tasarımların hakları güvence altına alınabilir.

Tasarımın tescil edilmesi sürecinde elbette özen gösterilmesi ve dikkate alınması gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. Bunların da başında tasarımın daha önceden tescil almış herhangi bir tasarım ile benzer ya da aynı olmaması gerekmektedir. Bunların yanı sıra tasarım tescili başvurusu için talep edilen harcın da yatırılmış olması başvuru sürecine etki eden bir durumdur.

Tasarım tescili sorgulama gibi detayların da yerine getirilmesi ile birlikte ilgili tasarımın tescil belgesi alınabilir. Bu süreçte ONKA PATENT tarafından sunulan danışmanlık ve vekalet hizmetlerinden de faydalanılması tavsiye edilmektedir.

Yurt Dışı Tasarım Tescili Nedir?

Yurt dışı tasarım tescili, ulusal düzeyde tescil edilmiş olan tasarımların yurt dışında da tescil edilmesi anlamına gelmektedir. Bunun için de çeşitli uygulamalardan faydalanılarak tescil başvurusunda bulunulması mümkündür. Yurt dışı tescilinin alınması ile de birlikte ilgili tasarımın yurt dışında da ticari alanda kullanılmasına izin verilecektir.

Yurt dışında tasarım tescilinin alınmasında bazı protokollerin ve uygulamaların da yeri oldukça büyüktür. İşte, yurt dışında tasarım tescilinin yapılabileceği alanlar:

  • Ülke bazında tasarım tescili

  • Avrupa Topluluk Tasarımı Başvurusu (RCD)

  • Uluslararası Tasarım Başvurusu (LAHEY)

  • Afrika Birliği Tasarım Başvurusu (OAPI)

Yukarıda bahsi geçen anlaşmalar sayesinde uluslararası tasarım tescilinin alınması mümkündür. Bu süreçte ONKA PATENT tarafından sunulan hizmetlerden faydalanılması tavsiye edilmektedir. ONKA PATENT, tescil sürecinin daha kolay ve sağlıklı geçmesi adına uzmanlık hizmeti sunan bir firmadır. Firmanın bünyesinde bulunan uzman kişilerin tecrübelerinden yurt dışı işlemlerde de faydalanılabilir.

Bkz: YURT DIŞI TASARIM BAŞVURU SEÇENEKLERİ VE DETAYLARI

bottom of page