top of page
markatescili.jpg

Yurt Dışı Tasarım İzleme

 

Yurt dışı tasarım izleme hizmeti, tıpkı yurtiçi izleme hizmetlerinde olduğu gibi tescil edilmiş tasarımın haklarını koruyan bir yetkidir. Daha önceden tasarım tescil belgesi almış olan tüm tasarımların bir takım yasal hakları bulunmaktadır. Bu haklar yalnızca tasarım ile sınırlı kalmayıp tasarım sahibinin de haklarını oluşturmaktadır.

 

Yurt dışı tasarım izleme hizmeti sayesinde tescillenmiş olan çeşitli tasarımların yurt dışında da haklarının korunması amaçlanır. İzleme işlemleri için de bu alanda uzman olan kişilerin tecrübelerinden faydalanılması tavsiye edilir. Tasarım izleme alanında da hizmet sunan ONKA PATENT firması, bu bağlamda kaliteli hizmet sunan bir firmadır.

Tasarım İzleme Nedir?

Daha önce tescil almış olan tasarımların bazı haklara sahip olması söz konusudur. Bu hakların da başında ilgili tasarımların üçüncü kişiler tarafından kullanılmasının engellenmesi gelmektedir. Ticari alanda kullanılan ve endüstriyel tasarım tescili almış olan her tasarım, o tasarımın sahibi olarak görülen kişiye aittir.

Bu haklardan yola çıkılarak tasarımın kötü niyetli kişiler tarafından çalınmasının da önüne geçilir. Fakat yine de kimi zaman tescilli tasarım ile benzer ya da aynı tasarımların tescil başvurusunda bulunduğu görülmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması adına da tasarımın izlenmesi hizmetinden faydalanılmalıdır.

Tasarımların yayınlandığı resmi bültenlerin izlenmesi ve varsa bezer tasarımlara itiraz edilmesi mümkündür. Tasarım yayınına itiraz hakkı daha önce tescil edilmiş tasarım sahiplerine sunulan bir haktır.

Yurt Dışı Tasarım İzleme Nedir?

Yurt dışı tasarım izleme hizmeti, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da yayınlanan tasarım bültenlerini kapsamaktadır. Dünyada her sene milyonlarca tasarımın tescil beklediği ve bültende yayınlandığı bir gerçektir. Dolayısıyla tasarım sahiplerinin yurt dışındaki her bir tasarımı takip etmeleri mümkün olmayabilir.

 

Dünya çapındaki tasarım bültenlerinin taranmasında çeşitli teknolojilerden de faydalanılmalıdır. Tasarım tescili sorgulama alanında da hizmet veren ONKA PATENT, izleme konusunda da kaliteli hizmet sunan bir firmadır. Bu sayede uluslararası tescil almış olan tasarımın korunması ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi de engellenmiş olacaktır.

Türkiye’de ticari alanda aktif olarak kullanılan tescilli tasarımların haklarının yurt dışında da korunması oldukça önemlidir. Özellikle de yurt dışı tasarım tescili almış olan ulusal tasarımların hakları uzman kişiler tarafından savunulmalıdır. Gerekli izlemelerin yapılmasının ardından benzerlik bulunması halinde de ilgili tasarıma yönelik itiraz hakkından faydalanılabilir. İtirazın da uygun görülmesi halinde tescil başvurusunda bulunan benzer ya da aynı tasarımın reddedilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bkz: YURT DIŞI TASARIM BAŞVURU SEÇENEKLERİ VE DETAYLARI

bottom of page