top of page
markatescili.jpg

Yurt Dışı Patent İzleme

 

Yurt dışı patent izleme hizmeti, ülke içinde alınan tescil belgesinin yurt dışında da geçerlilik kazanması adına atılan bir adımdır. Bir buluşun tescil edilebilmesi adına yurt içi ve yurt dışı araştırmalarının yapılmış olması gerekir.

Patent izleme hizmeti de bu noktada devreye girerek hem tescil öncesi hem de tescil sonrası hayat kurtaran bir hizmettir.

Patent takip ve sorgulama hizmetlerini de kapsayan bu yöntem sayesinde buluşa yönelik tam koruma da sağlanmış olur. ONKA PATENT firması bünyesinde de yurt dışı izleme işlemleri için gerekli olan uzman desteği sunulmaktadır.

Patent İzleme Nedir?

Bir buluşun izlenmesi ya da patent araştırma süreci, tescil başvurularında ve hatta sonrasında büyük önem taşımaktadır.

Patent sorgulama olarak da tanımlanan bu süreç, buluşun haklarının güvence altına alınmasına da yardımcı olmaktadır. Patentin izlenmesi ile o buluşa ait özelliklerin başka kişiler tarafından kullanılıp kullanılmadığı da anlaşılmaktadır.

Yurt dışı patent izleme de bu alanda atılan en önemli adımlardan biridir. Hem yurt içi hem de yurt dışı gerekli takip ve izleme işlemlerinin yapılması halinde tescil süreci ve sonrası daha rahat geçecektir.

Yurt Dışı Patent İzleme Nedir?

Yurt dışı patent izleme, bir buluş ile ilgili gerekli bültenlerin taranması anlamına gelmektedir. Buna göre hem yurt içinde hem de yurt dışında yayınlanan resmi marka bültenleri taranır ve yayınlanan buluşlar tek tek analiz edilir. Bu analiz sürecinde eğer daha önceden tescil almış olan bir buluş ile benzerlik yakalanırsa o buluşa yönelik itiraz hakkı kullanılır.

Günümüzde her sene belli dönemlerde milyonlarca buluşun tescil edilmesi söz konusudur. Patent tescilinde yaşanan bu yoğunluk ister istemez çalıntı ya da çok benzer buluşların da ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden uzman kişilerin gerekli resmi bültenleri her ay taraması ve varsa benzerlikleri saptaması gerekmektedir.

Yurt dışı patent bültenlerinin de izlenmesi için bu alanda yetkili kişilerden yardım alınabilir. Milyonlarca başvurunun tek tek incelenmesi adına da yine izleme için oluşturulan çeşitli teknolojilerin kullanılması önerilmektedir. Bu yüzden yurt dışı izleme işlemlerinin uzman kişiler tarafından yerine getirilmesi oldukça önemlidir.

ONKA PATENT firması da yurt dışı patent başvurularının izlenmesi ve gerekli itirazların yerine getirilmesi adına önemli adımlar atan bir firmadır. Firma tarafından verilen bu hizmet içerisinde aylık bültenlerin takibi ve analizi de yer alır. Yapılan araştırma ve analizler sonucunda da gerekli itirazların yapılması sağlanmaktadır.

Bkz: ULUSLARARASI PATENT BAŞVURULARINDA 'TÜRKİYE'

bottom of page