top of page
markatescili.jpg

Yurt Dışı Marka İzleme

 

Yurt dışı marka izleme, tescil edilmiş olan bir markanın haklarının koruma altına alınmasını sağlayan bir ek hizmettir. Marka tescil belgesi almış olan markaların yasal hakları gözetilir ve koruma altına alınır. Fakat yine de bazı durumlarda tescilli markanın çalınma tehdidi ile karşı karşıya kalması mümkün olabilir. Bu durum hem yurt içi hem de yurt dışı alanlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur.

 

Yurt dışı marka izleme hizmeti de gerekli araştırmaların ve incelemelerin yapılması sonucu bültendeki markaların mercek altına alınması durumudur. Bu sayede markaya yönelik tehditlerin de önüne geçilmesi sağlanmış olur.

Marka İzleme Nedir?

Marka tescili sorgulama hizmetini de içeren izleme hizmeti, resmi marka bültenlerinin mercek altına alınması anlamına gelir. Buna göre zaten tescil almış olan marka ya da patentlerin benzerlerinin önüne geçilmiş olur. Marka bültenlerinin aylık inceleme ve izlenme altına alınması sonucunda tescilli markalara benzeyen markaların tespit edilmesi sağlanır.

Marka patent benzerlikleri, genellikle kötü niyetli girişimler olarak tanımlanmaktadır. Bir markanın çalınmasının önüne geçilmesi için de uzman kişiler tarafından bir izleme desteğinin sağlanması şarttır. Buna göre tescilli markaların haklarını korumak adına hem yurt içinde hem de yurt dışında yayınlanan resmi marka bültenleri tek tek taratılmalıdır.

Yurt Dışı Marka İzleme Nedir?

Yurt dışı marka izleme, yurt dışında yayınlanan marka bültenlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi anlamına gelir. Buna göre yayında olan markaların tek tek incelenmesi ve benzerliklerin değerlendirilmesi mümkündür. Bültende yayınlanan markaların daha önce tescil edilmiş başka bir marka ile aynı ya da benzer olması halinde gerekli işlemler başlatılır.

Markanın izlenme hizmeti, tescilli marka sahiplerinin de haklarının tam olarak korunmasını sağlar. Özellikle de yurt dışında hizmet verecek olan marka sahiplerinin bu sürece yönelik yetkili kişiler ile çalışmaları tavsiye edilmektedir.

ONKA PATENT firması da bu alanda gerekli olan geniş kapsamlı hizmeti sunan bir firmadır.

Yurt dışında yayınlanan tüm bültenlerin takibe alınması için hem uzman kişilerden hem de bu alanda oluşturulmuş son teknolojilerden yardım alınır. Her sene milyonlarca marka tescili başvurusu yapıldığı göz önüne alındığında izleme sürecinin ne denli yoğun geçtiği de anlaşılacaktır.

İzleme hizmeti, yurt dışı marka tescili başvurularında ve sonrasında da alınması gereken kalıcı bir hizmettir. Bu yüzden özellikle de büyük marka sahiplerinin bu güvenilir hizmeti almaları ve tescil süresi boyunca da kullanmaları önerilir.

Bkz: (WİPO) MADRİD PROTOKOLÜNE ÜYE ÜLKELERDE MARKA ARAŞTIRMA

Bkz: (EUTM) AVRUPA BİRLİĞİ'NE ÜYE ÜLKELERDE MARKA ARAŞTIRMA

bottom of page