top of page
markatescili.jpg

Yurt Dışı Marka Tescili

 

Yurt dışı marka tescili, bir markanın uluslararası alanda da tescil edilmesini kapsayan bir hizmetler bütünüdür. Yurt dışında da bir markanın kullanılması ve ticari faaliyetlerin yürütülmesi adına marka tescil belgesi başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda tıpkı ülkemizde olduğu gibi markanın tescil edileceği diğer ülkelerde de gerekli işlemlerin yapılması şarttır.

Marka tescil sorgulama işlemlerini de içine alan başvuru sürecinde aranılan özelliklerin başında markanın tamamen yeni olması gelmektedir. Başvurunun olumlu yanıt alması adına da bu alanda uzman olan kişiler ile çalışılması önerilir. ONKA PATENT de hem yurtiçi hem de yurt dışı işlemlerde önemli bir çözüm ortağıdır.

Marka Tescili Nedir?

Marka patent tescili, bir markanın ya da buluşun haklarının koruma altına alınması anlamına gelir. Buna göre tescil edilmiş olan marka, bir başkası tarafından herhangi bir şekilde kullanılamayacaktır. Ülkemizde bu hizmeti Türk Patent ve Marka Kurumu sunmaktadır. Ticari alanda faaliyet göstermek için markalaşma yoluna giren tüm işletmelerin tescil başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir.

Marka, ilgili işletmenin yüzünü ve aynı zamanda yapacağı işleri temsil eden bir simge olduğundan tescil altına alınması oldukça önemlidir. Bu sayede markanın başka kişiler tarafından çalınmasının ve hatta kötü emellere alet edilmesinin de önüne geçilmiş olur.

Yurt Dışı Marka Tescili Nedir?

Yurt dışı marka tescili de Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuruların yurt dışı ülkelerine de yapılmasını sağlayan bir adımdır. Bir markanın uluslararası değer kazanması adına tescil işlemlerinin mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ilgili markanın yurt dışında herhangi bir ticari değeri bulunmayacaktır.

Yurt dışı marka tescili için dünya çapında oluşturulmuş çeşitli protokoller ve anlaşmalar da bulunmaktadır. İşte, Türkiye’nin imzasının bulunduğu başlıca yurt dışında marka tescilinin sağlandığı anlaşmalar ve uygulamalar:

  • Ülkelere göre marka başvurusu

  • Madrid Protokolü ile Marka Tescili (WİPO)

  • Avrupa Topluluk Markası Tescil Başvurusu (EUTM)

  • Afrika Birliği Marka Tescil Başvurusu (OAPI)

Yukarıda bahsi geçen anlaşma ve protokollerden yola çıkılarak gerekli marka tescil başvurularının yapılması mümkündür. Bu protokollerin her biri farklı ülkeleri içine alan oldukça kapsayıcı protokollerdir. Yurt dışı için de marka tescil ücreti ödemesi yapılarak gerekli başvuru işlemleri başlatılabilir.

ONKA PATENT firması da yurt dışı marka başvurularında çözüm ortağı olan bir firmadır. Firma bünyesinde yer alan uzman kişiler, yurt dışı prosedürlerinin eksiksiz olarak yerine getirilmesinde müşterilerine yardımcı olmakta ve destek sağlamaktadır.

Bkz: (WİPO) MADRİD PROTOKOLÜNE ÜYE ÜLKELERDE MARKA ARAŞTIRMA

Bkz: (EUTM) AVRUPA BİRLİĞİ'NE ÜYE ÜLKELERDE MARKA ARAŞTIRMA

bottom of page