top of page
markatescili.jpg

PCT Patent Başvurusu

 

PCT patent başvurusu, bünyesindeki üye ülkelerde de patent tescili yapılmasını sağlayan kapsayıcı bir uygulamadır. Türkiye de bu anlaşmaya 01.01.1996 tarihinde imza atmıştır. Ülkemizde onay almış olan patentlerin diğer ülkelerde de geçerli olmasını bu anlaşma sağlamaktadır. Marka patent başvurularının yapılmasında ve uluslararası alanda geçerlilik kazanmasında bu uygulamanın önemi büyüktür.

Uluslararası geçerlilik kazanan patent başvurusu için elbette atılması gereken bir takım önemli adımlar da bulunmaktadır. ONKA PATENT firması da başvuru sürecinde ve sonrasında müşterilerinin yanında olan destekleyici bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

PCT Patent Başvurusu Nedir?

Patent İş birliği Anlaşması olarak da bilinen PCT, 152 ülke bünyesinde patent başvurularının yapılmasına imkân tanıyan bir uygulamadır. Türkiye de bu anlaşmaya imza atarak patent tescili alanında oldukça önemli bir adım atmıştır. Bu sayede ülkemizde tescillenmiş olan bir patentin gerekli başvurular yapıldıktan sonra 152 ülke çapında da tanınabilmesi sağlanmaktadır.

PCT başvurusu, Dünya Fikri Sınai Haklar Örgütü bünyesinde yapılmaktadır. Yapılan başvuru neticesinde buluşun uluslararası alanda da tescil alıp alamayacağına karar verilir.

PCT Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

PCT patent başvurusu, Dünya Fikri ve Sınai Haklar Örgütü bünyesinde yapılmaktadır. Bu konuda ONKA PATENT firmasında yer alan uzman kişilerden yardım alınması tavsiye edilmektedir. Gerekli patent incelemelerinin yapılması ve patent araştırma hizmetinin sunulması için de uzman kişilerden destek alınması önemlidir.

Uluslararası geçerliliği olan patent başvurusunda patent takip ve sorgulama hizmetlerinden de yararlanılması önerilir. Örgüt bünyesinde yapılan incelemeler neticesinde ilgili patentin anlaşma ülkelerini de kapsayan resmi marka bültenleri içinde yayınlanması sürecine geçilir. Bu sürecin de kolaylıkla atlatılması sonucunda tescil için bekleyen buluş, uluslararası patent tescili almaya hak kazanmış olur.

Gerekli belgenin alınması için de buluş sahipleri tarafından harç ödemesinin yapılması önemlidir. Başvuru tarihinden itibaren 30 aylık süre zarfında ülkeler için gerekli olan tescil harçlarının ödenmesi koşulu bulunmaktadır. Harç ödemesinin yapılmaması durumunda tescil bekleyen patentin tescil süreci olumsuz bir şekilde sonuçlanmış olur.

 

PCT Başvurusunun Avantajları Nelerdir?

PCT patent başvurusu sayesinde bir buluşun her bir ülke için ayrı ayrı başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Bu durum hem zaman hem de maddiyat açısından büyük önem taşımaktadır.

Toplamda 152 anlaşma ülkesini kapsayan PCT başvurusu, gerekli harçların ödenmesi ile birlikte kolay bir süreçte ilerlemektedir. Bu sayede buluşun daha kısa sürede ve daha ucuza uluslararası alanda da tescillenmesi amaçlanmaktadır.

Bkz: PCT Patent Başvuru Detayları

bottom of page