top of page
alanadi.jpg

 

ALAN ADI (DOMAİN) TESCİLİ

Alan adı tescili, işletmelere ait alan isimlerinin tescil edilip haklarının korunması yolunda atılan oldukça önemli bir adımdır. Bu sayede bir işletmeye ya da markaya ait alan adının güvence altına alınması sağlanmış olur. Domain tescili olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde işletmelerin daha kurumsal bir yapıya sahip olması da hedeflenmektedir.

Alan adının belli başlı prosedürler uygulanarak tescil edilmesinde ONKA PATENT firması tarafından sunulan hizmetler de göz önüne alınmalıdır. Firma, tescil için yapılan her başvuruda müşterilerine yönelik çeşitli destek ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu sayede tescil işlemlerinin de daha olumlu ve sağlıklı geçmesi hedeflenmektedir.

 

Alan Adı Tescili Nedir?

Alan adının tescil edilmesi için tescil belgesi minalin bir belgeye sahip olunması gerekmektedir. Bunun için de alan adları üzerinde yetki sahibi olan ve dünyada aynı hizmeti sunan ICANN yetkilerinin araştırılması gerekmektedir. ICANN, Amerika’da kurulan ve domain tescilinin gerçekleştirilmesine yönelik düzenlemeler getiren ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Türkiye de ICANN bünyesinde yetkilendirilen firmaların çalışmaları ile alan adının tescil edilmesini sağlayan ülkeler arasında yer alır. Yasal prosedürlerin gerçekleştirilmesi sonucu elde edilen tescil ile ilgili alan adının belli bir firmaya bağlanması hedeflenir. Bu sayede o alan adının farklı kişiler tarafından alınmasının da kesinlikle önüne geçilmiş olur. Alan adı da tıpkı marka ya da patent tescili gibi işletmelerin mutlaka uygulaması gereken bir güvencedir.

 

Alan Adı Tescili Nasıl Alınır?

Alan adı tescili başvurusu için de atılması gereken bir takım önemli adımlar bulunmaktadır. Bunun için de ilk önce tescil işlemini kimin yapacağına karar verilmesi gerekmektedir. Bu tip teknik bilgiler içeren tescil işlemlerinin bu alanda uzman olan kişiler tarafından yapılması önerilmektedir. ONKA PATENT firması bünyesinde yer alan uzman kişiler alan adının tescil edilmesinde de yardımcı olabilirler.

Ülkemizde .tr uzantılı alan adlarının tescili için TRABIS sistemine yönelik başvuruların yapılması gerekmektedir. Bunun için de ilk önce tescil sorgulama işlemlerinin yapılması önemlidir.

Yapılan araştırmalarda alan adını kullanan yoksa tescil için gerekli başvurular yapılabilir.

Bu bağlamda .tr uzantılı alan adları için alan adı tahsis formu ve ticari sicil gazetesi gibi belgelerin de beyan edilmesi önemlidir. Aynı zamanda oda sicil kaydı ve faaliyet belgesi gibi ticari belgelerin de alan adının tescili başvurusunda beyan edilmesi gerekir. .tr uzantısına sahip olmayan alan adları için ise herhangi bir belge talebinde bulunulmamaktadır.

Bkz: ALAN ADI (DOMAİN) NEDİR?

bottom of page