top of page
ce-iso.png

Kalite Belgeleri

Kalite belgeleri, bir ürünün ya da hizmetin niteliklerini gözler önüne seren ve müşteriye yönelik güvence sağlayan belgelerdir. ONKA PATENT firması da bu belgelerin alımına yönelik çeşitli hizmetler sunmaktadır.

 

Belgelendirme süreçlerini adım adım takip eden firma, pek çok sektöre hitap eden belgenin başvurularında aktif rol oynamaktadır. Bu belgelerin alınması halinde de işletmelerin üretim hayatlarına daha iyi bir çerçeveden devam etmesi sağlanır.

Kalitenin tescillendiği bu belgeler, işletmelerin mutlaka alması gereken kanıtlayıcı belgelerin başında gelmektedir. Kalite belgesine sahip olmayan işletmelerin vermiş olduğu hizmetler de yasal çerçeveye uygun hizmetler değildir. Bu yüzden belgelerin alınmasına yönelik adımların sağlam bir şekilde atılması sağlanmalıdır.

Kalite Belgeleri Nelerdir?

Kalite belgeleri, her sektöre göre farklılık gösterebilen belgelerdir. Bu belgeler gerek insan sağlığı gerekse de çevrenin korunması bakımından oldukça fazla önem teşkil etmektedir. İşletmelerin bu belgelere sahip olması da aynı zamanda yapılan işin prosedürlere uygun bir şekilde yapıldığını kanıtlar niteliktedir.

ISO 9001, ISO 22000 ve OHSAS 45001 gibi belgeleri de içine alan bu belgelerin her biri farklı çerçevelerde incelenmesi gereken belgelerdir. Kimi sektöre göre değişebilen bu belgelerin en temel amacı sunulan hizmetin ne denli kaliteli olduğunun teyit edilmesidir.

Bu yüzden gerek küçük gerekse de büyük işletmelerin bu tip belgeleri alma yolunda uygun adımları hemen atmaları gerekmektedir. Aksi taktirde hem yasal prosedürler hem de müşteri güveninin sağlanması yerine getirilmemiş olacaktır.

 

Standart Kalite Belgeleri

Başta Türk Standartları Enstitüsü olmak üzere üretilen ürünün kriterlere uygun olduğunu kanıtlayan çeşitli belgeler de bulunmaktadır. Kalite belgeleri arasında yer alan bu belgeler gerek Türkiye sınırları içinde gerekse de dünya ülkelerinde ürün girişinde önemli rol oynamaktadır.

TSE belgesi, Türkiye sınırları içinde üretilen ürünlerin alması gereken en önemli belgelerinden biridir. Bu belge sayesinde ürünün Türkiye kriterlerine uygun bir şekilde üretildiğinin garantisi verilmiş olur. Bunun yanı sıra TSEK belgesi de ilgili ürünün daha TSE belgesi almasa da diğer ülkelerin kriterlerinin geçtiğinin göstergesi olan bir belgedir.

Bunlara ek olarak CE İşareti olarak tanımlanan belge de Avrupa Birliği standartlarının yerine getirildiğini kanıtlayan bir ürün belgesidir. Bu belge sayesinde ürünlerin Avrupa Birliği ülkelerinde de satışa sunulması uygun görülmektedir.

bottom of page