top of page
14001.jpg

ISO 14001

 

ISO 14001, çevresel faktörleri ön planda tutan ve işletmelerin bu yoldaki etkilerini ya da çabalarını değerlendiren kriterler bütünüdür. Dünya kaynaklarının sonsuz olmadığı ve sanayileşme ile de birlikte bu kaynaklara yönelik koruyucu adımların atılması gerektiği bir gerçektir. Günden güne gelişen sanayileşme ve teknoloji, çoğu zaman dünya kaynaklarının zararına yol açabilmektedir.

Çevre yönetim sistemleri olarak da bilinen bu prensipler, çevre duyarlılığını ön plana alarak işletmelerin üretim yapmasını salık vermektedir. Bu sayede dünyanın geleceği de sanayileşme yüzünden tehlikeye girmemekte ve dünyanın yaşanılabilir halden uzaklaşması önlenebilmektedir. ONKA PATENT firması da bu bağlamda gerekli kriterlerin sağlanmasında ve başvuruların yapılmasında işletmelere yönelik hizmet sunmaktadır.

ISO 14001 Nedir?

ISO 14001, Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından yayınlanan ve çevre duyarlılığını ön plana alan standartlara verilen isimdir. İşletmelerin üretim aşamalarında ve sonraki süreçlerde çevreye yönelik tavırlarının incelenmesi bu standartlar çerçevesinde sağlanmaktadır. Buna göre çevreye zarar veren ya da verecek olan işletmelerin ISO 14001 belgesi alması mümkün kılınmamaktadır.

Bu belge sayesinde ilgili işletmenin çevreye yaklaşımı hakkında fikir sahibi olunabilir. Aynı zamanda işletmeler, bu belgenin de vasıtası ile birlikte çevre duyarlılığını ön planda tutacak şekilde üretim yapma sözünü vermektedir.

Bir ürünün henüz ham madde iken başlayan bu yolculuğu, ürünün satışa sunulmasına dek inceleme altına alınmaktadır. Üretimin ilk aşamasında başlayan bu süreç, standartlar çerçevesinde belirlenmiş olan çevresel faktörleri koruma altına alabilen bir süreç olarak ön plana çıkmaktadır.

 

ONKA PATENT firması da bu yolda atılması gereken adımlar hakkında danışmanlık ve destek hizmetleri sunar. Firma tarafından sunulan uzman destekleri sayesinde işletmelerin kalite belgeleri almaları sağlanmaktadır.

 

ISO 14001 Belgesinin Önemi

Kalite belgesi klasmanında yer alan bu belgenin önemi de oldukça fazladır. Öncelikle bu belge bünyesinde hizmet sunmakta olan işletmelerin çevreye yönelik zarar içermeyen üretimler yaptığı bilinmektedir. Çevrenin korunması ve doğal kaynakların kirletilmemesi adına atılan bu adımlarda işletmelerin de vermiş olduğu sözlerin tutulması gerekmektedir.

 

İşte, belgenin de önemi bu noktada devreye girmektedir.

Bu kalite belgesi sayesinde işletmelerin çevreye verecekleri zararın en aza indirilmesi sağlanır. Gerek Avrupa Birliği gerekse de Çevrecilik ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulan kriterlere uyulması konusunda işletmelere gerekli uyarılarda bulunulur.

Belge almaya hak kazanan işletmenin de piyasada rakiplerine oranla daha prestijli bir konumda yer alması mümkün kılınacaktır.

bottom of page