top of page
sss.png
 • Patent Nedir?
  Patent ne demek sorusuna bir buluşa yönelik verilen belge ve hak koruması cevabı verilebilir. Patent, bir buluşun belli bir süre boyunca tüm haklarına sahip olunması anlamına da gelmektedir. Bu sayede hem buluşun hem de buluşu yaratan ya da patentleştiren kişilerin hakları güvence altına alınmış olacaktır. Patent sayesinde ürünlerin ya da buluşun başka kişiler tarafından satılması ve kazanç elde edilmesi de engellenmiş olur. Ülkemizde patent başvurusu için Türk Patent ve Marka Kurumu’na müracaat edilmesi gerekmektedir.
 • Patent Alma Kriterleri Nelerdir?
  Patent alınması için öncelikle bazı kriterlerin karşılanmış olması beklenmektedir. Bunların da başında buluşun özgün ve yeni olması gelmektedir. Aynı zamanda bir buluşun sanayi alanında kullanılması da patent almada önemli bir kriterdir. Yani yalnızca fikir olarak kalan ve bahsi geçen kriterleri karşılamayan durumlarda patent alınması mümkün değildir.
 • Neden Patent – Faydalı Model Tescili Yaptırılmalıdır?
  Patent ve faydalı model tescilinin yaptırılması halinde buluşun tüm hakları size geçecektir. Bu sayede de buluşunuzu herhangi bir kişi ya da kurumun izinsiz olarak kullanabilmesi durumu ortadan kalkmış olur. Aynı zamanda tescillenmiş olan buluşun pazar değeri de bu sayede artmış olacaktır. Patent ve faydalı model belgesi sayesinde emek verilen buluşun taklit edilmesinin de önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda tescil belgesi sayesinde buluşun kötü amaçlı kişilerin de eline geçmesi engellenmiş olur.
 • Patent ve Faydalı Model Arasındaki Farklar Nelerdir?
  Patent ve faydalı model arasında oldukça bariz bir fark bulunmaktadır. Buna göre patent için yapılan tanımda bir buluşun ilk baştan itibaren inşa edilmiş olması beklenir. Buna göre patentin eşsiz ve tamamen yeni olması büyük önem taşımaktadır. Söz konusu faydalı model olduğunda ise hali hazırda yapılmış olan bir buluşa yeni bir ekleme yapılması sonucu tescil belgesi alınabilir. Yani basit buluşlar olarak adlandırılan buluşların bu klasmanda yer alması sağlanmaktadır. Bu belgenin alınması da patent belgesinin alınmasına oranla daha kolay bir prosedüre sahiptir.
 • Buluşun Yeni Olup Olmadığı Nasıl Araştırılır?
  Bir buluşun yeni olup olmadığı konusunda kapsamlı bir araştırma ve analiz yapılması gerekmektedir. Bunun için de patent araştırma hizmetlerinden faydalanılması önerilmektedir. Buluşunu ile ilgili gerekli araştırmaları yapacak uzman kişilerden faydalanarak patent sürecinde daha rahat hareket edebilirsiniz. Patent için gerekli araştırmanın yapılması için de çeşitli patent a incelenmesi gerekmektedir. Bunun için de buluşunuz ile ilgili çeşitli anahtar kelimeleri girerek gerekli araştırmayı kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat geniş kapsamlı bir araştırma için ONKA PATENT bünyesinde sunulan hizmetleri de değerlendirebilirsiniz
 • Patenti Kullanmak İsteyenlere Nasıl Lisans Verilir?
  Patentin kullanılmaması halinde lisans verilerek başka birine devredilmesi de mümkündür. Bunun için de ilk önce Türk Patent ve Marka Kurumu’na yönelik bir yazının sunulması gerekmektedir. Aynı zamanda lisans verme sürecinde teklifin yayınlanması adına da bir ücret ödenmesi gerekir. Tüm bu detayların yerine getirilmesi ile birlikte ilgili patent bültende yayınlanarak başka kişilere lisans verilmek suretiyle devredilebilir. Bültende yayınlanan patentlere lisans verme teklifleri yapılabilir.
 • Bir Buluş Neden Patent ile Korunmalıdır?
  Bir buluşun patent ile tescil edilmesinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların da başında ilgili buluşun farklı kişiler tarafından kullanılmasına engel olmak gelmektedir. Sanayi alanında kullanılan buluşlar patent belgesine sahip olmadıkları taktirde taklit edilebilir ve bu da buluşun değerini düşürebilir. Bunların yanında ilgili buluşun kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin engellenmesi de yine patent tescili sayesinde mümkündür. Patent almış olan bir buluşun başka kişiler tarafından kullanılabilmesi için patent sahibinden mutlaka izin alınması gerekir. Aksi durumlarda buluşu kullanan kişilere cezai işlemler uygulanmaktadır.
 • Yurtdışında Olan ve Türkiye’de Olmayan Bir Buluş İçin Patent Alınabilir Mi?
  Patent başvurusu için aranılan özelliklerin başında buluşun tamamen yeni ve özgün olması gelmektedir. Bu durumda ister ülkemizde isterse de yurtdışında var olan bir buluş için patent alınması mümkün değildir. Zaten patent tescil sürecinde de gerek yurtdışı gerekse de yurtiçi patent araştırması yapılmaktadır.
 • Rüçhan Hakkı Nedir ve Faydaları Nelerdir?
  Rüçhan hakkı, bir buluşun birden fazla ülkede haklarının korunması adına atılan önemli adımlardan biridir. Bu hak sayesinde bir ülkede yapılan patent başvurusundan faydalanılarak farklı bir ülkede de patent tescilleme hakkına sahip olunabilir. Bu süreçte ilk patent başvurusunun üzerinden 12 aydan fazla bir süre de geçmemesi gerekmektedir. Bu haktan faydalanmak isteyen patent başvuru sahibi de başvurudan tarihinden itibaren 2 aylık bir sürede rüçhan belgesi talep edebilir. Fakat belge talebinin 3 aydan fazla sürede yapılmaması halinde bu haktan vazgeçilmiş olduğu düşünülecektir. Bu haktan faydalanmak için herhangi bir kota ya da ülke sayısı da bulunmamaktadır. Birden fazla kez rüçhan belgesi için gerekli başvuruların yapılması mümkündür. Bu belge sayesinde de buluş sahiplerinin hakları birden fazla ülke sınırı içerisinde koruma altına alınmış olur.

Patent Tescil Basvurusu

Patent, herhangi bir sorunun, sanayiye uygulanabilecek şekilde çözümü ve/veya bu çözüm sonucu elde edilen yeni ürünün korunması için buluş sahibine verilen tekel hakkı denilebilir

Faydalı Model Basvurusu

Türkiye’ de ve dünyada yeni olan, sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine koruma sağlayan bir sistemdir. 

Patent ıtiraz ıslemleri

Patent/ Faydalı Model İtiraz; patent/ faydalı model başvurusuna yapılan itiraz, patent/ faydalı model başvurusunun yayınlandığı tarihten itibaren 6 aydır.

Patent ızleme

Büyük firmalar arasında son yıllarda devam eden patent savaşları nedeni ile yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan buluşların korunmakla kalmayıp benzerlerine karşı takibinin de yapılması gerekmektedir

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir Fikrim var patent alabilirmiyim ?

Patent Nedir ?

Patentlenebilirlik Kriteri Nelerdir

Sıkça Sorulan Sorular

bottom of page