top of page

Neden Marka İzleme Hizmetinden Faydalanmalısınız?


Marka izleme, yalnızca tescil ile sınırlı kalmayıp markanızı pek çok açıdan güvence altına almanızı sağlayan bir hizmettir. Türk Patent ve Marka Kurumu, tescil başvurusunu olumlu değerlendirdiği markaların korunmasına yönelik bazı adımlar atmaktadır. Bu adımların da başında markaların tescil altında bazı yasal haklara sahip olması gelir.

Marka tescil belgesi, bir markanın korunmasına yönelik atılan en önemli adımdır. Fakat bu adım bu denli önemli olmasına rağmen ne yazık ki tek başına da yeterli değildir. Tescil edilmiş markanın daha sonraki süreçlerde marka bültenleri izleme gibi hizmetlerden de faydalanması gerekmektedir. Bu yazımızda bülten izleme ve itiraz süreci hakkında önemli detayları bulabilirsiniz.


Marka İzleme Nedir?


Marka izleme, tescil edilen bir markanın haklarının korunması yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Buna göre her ay yeniden düzenlenen resmi marka bültenleri tek tek taranmalı ve tescilli marka ile benzerlik içeren markalar tespit edilmelidir. Bu yöntemle de hali hazırda tescil almış markanın benzerlerinin yaratılmasının önüne geçilmiş olur.

İzleme yöntemi hem yurtiçinde hem de istenirse yurt dışında da verilebilen bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde markanın çalınmasının ya da kafa karıştırıcı şekilde benzerlerinin üretilmesinin önüne geçilebilir. İzleme ekibinde yer alan kişiler, benzerlik gördükleri taktirde bu durumu marka sahiplerine iletmekle yükümlüdür.

Marka sahipleri ya da vekilleri de yapılan incelemeler sonucunda gerekli gördükleri taktirde tescil bekleyen markaya itiraz edebilirler.


Marka İzleme Nasıl Yapılmalıdır?


Marka izleme, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen bülten yayınlarının takip edilmesi ile yapılır. Bunun için de sürekli güncellenen bültenlerin düzenli aralıklarla taranması ve inceleme altına alınması gerekmektedir. Marka sahipleri, bülten taraması için zaman harcamak istemeyebilir. Böyle bir durumda da ONKA PATENT gibi yardımcı olabilecek firmalardan destek alınması gerekir.

ONKA PATENT firması bünyesinde izleme hizmeti sunan kişilerin tamamı da sürecin uzmanı ve tecrübeli kişilerdir. Bu kişiler tarafından yapılan incelemelerin sonucunda da marka yayınına itiraz hakkının kullanılması gerekmektedir.


Marka Bülten İtirazı Nedir?


Marka izleme neticesinde tescil bekleyen markaların tescilli markalar ile benzerlik taşıması halinde itiraz hakkından faydalanılabilir. Bunun için de ilk olarak benzer markanın tespit edilmesi ve detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Resmi bültenlerde yer alan ve tescil bekleyen markalar, bu yayınlarda 3 ay kadar kalabilmektedir. Bu 3 aylık sürenin amacı da markaların halka açık bir şekilde üçüncü kişilere sunulması durumudur. Her ne kadar tescil başvurusunda da gerekli incelemeler yapılsa da yine de markanın yeni ve eşsiz olması için bülten yayını şarttır.

Marka izleme hizmeti sunan kişiler tarafından taranan bültenlerde benzerliklerin saptanması halinde itiraz aşamasına geçilir. Marka bülten itirazı, yayın süresi boyunca yapılabilir. Burada amaç tescil bekleyen markanın benzer olduğunun belirtilmesi ve yeniden incelemeye alınmasının sağlanmasıdır.


Marka İzleme Hizmetinin Başlıca Avantajları Nelerdir?


Marka izleme hizmeti, tescil edilmiş olan markaların eşsiz kalmaya devam etmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu sayede tescilli markanın hakları koruma altına alınır ve bazı kötü emelli kişilerin eline geçmesi de önlenmiş olur.

Markalara yönelik olan bu koruyucu hizmet sayesinde tescilli markanın piyasadaki değeri de güvence altına alınır. Aynı zamanda benzer bir markanın tescil alması halinde markanın müşterilerinin arasında kafa karışıklıkları da ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması adına da izleme hizmetinden faydalanılması tavsiye edilmektedir. ONKA PATENT firması da bu bağlamda en etkili hizmet kalitesini sunan bir firmadır.bottom of page