top of page
markatescili.jpg

Avrupa Patent Tescili (epc)

 

Avrupa patent tescili, yalnızca tek bir başvuru yapılmasına rağmen bu anlaşmayı imzalamış ülkelerde de tescil alınmasına olanak sağlar. Marka patent alanında atılan önemli bir adım olan bu anlaşma ile ilgili buluşa yönelik uluslararası bir değer kazandırılmış da olur.

Patent başvurusu alanında atılan önemli bir adım olan bu başvuru sayesinde ulusal değere sahip olan buluşun daha da fazla değer kazanması amaçlanır.

İşte, Avrupa patent tescili ve anlaşma hakkında bilinmesi gereken başlıca detaylar:

Avrupa Patent Tescili Nedir?

EPC olarak da kısaltılan bu başvuru işlemleri, ülkemizde de yürürlüğe girmiş olan bir anlaşma sonucudur. Buna göre patent anlaşmasını imzalamış olan tam 38 ülkede aynı anda tescil alınmasının yolu da açılmış olur. Anlaşma, yalnızca tek bir başvuru ile yapılıyor olmasına rağmen 38 ülkenin her birini de kapsayan özelliktedir.

Patent anlaşması, Avrupa Topluluk Marka Başvurusu bünyesinde de aynı hizmeti sunmaktadır. Tek tek her Avrupa ülkesine yönelik başvuruda bulunmak yerine bu anlaşmanın getirdiği avantajlardan faydalanılması tavsiye edilmektedir. Tek tek yapılan başvurular hem zaman hem de maddi açıdan büyük sorumluluklar getirmektedir.

Avrupa Patent Tescili Nasıl Yapılır?

Avrupa ülkelerine yönelik yapılan bu anlaşmada yalnızca tek bir başvuru yapılması mümkündür. 1 Kasım 2000 tarihi itibariyle Türkiye’yi de kapsayan bu anlaşmada tescil işlemlerinin başlatılması da oldukça kolaydır. Buna göre patent başvurusunun da Avrupa Patent Ofisi bünyesine sunulması gerekmektedir.

Tıpkı diğer tescil işlemlerinde olduğu gibi bu alanda da gerekli inceleme ve araştırmaların yapılması beklenmelidir. İncelemeler ve analizlerin sonucunda herhangi bir pürüze denk gelinmemişse ilgili patentin bülten yayını yapılır. Bülten yayınının yapılması ile birlikte itiraz ve görüş bildirme için de 9 aylık bir süre tanınmaktadır.

Bu süreçte de her şeyin yolunda gitmesi halinde buluşun tescil edilmesi mümkündür. Bu tescil belgesi de koruma başvurusundan itibaren toplamda 20 yıl geçerliliğe sahiptir.

 

Avrupa Patent Başvurusunda ONKA PATENT Desteği

Avrupa ülkelerinden patent tescil belgesi alım sürecinde ONKA PATENT firması tarafından sunulan desteklerden de faydalanılabilir.

Firma, bu alanda uzun zamandır kaliteli hizmet sunan güvenilir bir firmadır. Patent ve marka başvuruları için her daim uzman ekipler ile çalışılması oldukça önemlidir. Özellikle de daha kompleks olan yurt dışı işlemleri sürecinde bu alanda yetkili bir firma ile çalışılması tavsiye edilmektedir.

 

ONKA PATENT firması da bu alanda etkili hizmet sunan bir firmadır.

Bkz: AVRUPA PATENT TESCİLİ

bottom of page